понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie albo po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Płoty roślinne przeważnie spełniają funkcje ogrodzenia, choć nierzadko służą także za dekoracje. Z reguły takie sztacheta plastikowe z Suwałk buduje się w słonecznych położeniach, gdzie szybko rosną i silnie się zagęszczają. Bez liku wdzięku maja tez takie żywe ploty, które prowadza przez cieniste zakamarki parku. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta tu i ówdzie plątanina gałązek względnie kwiatami komponują zajmujące wzrok obrazy, zaś ożywcza wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , powoduje że nawet mały spacer nieopodal takiego ogrodzenia uspokaja oraz uspokaja.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, powinno się uwzględnić role takiego płotu, warunki jakie są w ogrodzie, również nasze preferencje oraz czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju same rosną, nierzadko również bujnie kwitną, ale wymagają także wiele przestrzeni. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe sztachety z Winylu z Świnoujścia mogą być nadzwyczaj cienkie, chociaż powinno się je regularnie skracać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na plot.Jest zatem nad czym się zastanawiać, dlatego ze takie ogrodzenie zakłada się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


Na ogól zadowalający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on dużo walorów:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•szybko rośnie,
•regularnie podcinany ładnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek tworzy nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga połyskująca - jesienią świetnie się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się użytecznymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować tylko od strony ogrodu, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Ogromnie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta PVC z Augustowa stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki i ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. Jeśli mamy mnóstwo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Gdy pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezwykle wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego względnie klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий