среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy sztachety te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało biegłym ślipiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachety te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało wprawnym ślipiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, łatwej obróbce i stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo wstępnie obrabia, stawia na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie posyła do miejsca budowy plotki z plastiku na plot i furtę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany lepiszczem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz substancji zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się barwa głazów na sztacheta PCV na ogrodzenie i bramkę ze sztachet, przybierają one wówczas rozmaite atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak ogromnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno też siekać na sześciany o równych kształtach, używane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno również je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na małe, nietypowych kształtów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztacheta PCV używa się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na ploty plastikowe na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu oraz naszych zamiłowań kształt kamiennych tafli może być różny – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki i sztachety z plastyku z Rabskiej-Zdrój na plot i furtę ze sztachetek buduje się z skał wielorakiego konturu, ułożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z kafli o niesymetrycznych układach, należy je adekwatnie zestawiać tzn. tak, by forma każdego następnego scalał się z poprzednim. Ażeby takie płot było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur szybko niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu obrastają też mchem oraz glonami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać brud z powierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Wyspecjalizowane firmy zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, aby kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий